HAKKIMIZDA

Hocamız Sifu Seçkin Köknar, 2000 yılından itibaren yoğun bir şekilde Türkiye’ye Jeet Kune Do’yu getirmek için çalışmalara başladı. Çeşitli yerlerde grup ve özel dersler verdi.
İlk Kung FU eğitimini Türkiye’ye gelen bir Çinli hocadan aldı. Daha sonra 3 kez Shaolın Manastırına ve bir kez de Wudang Manastırına eğitime gitti. Hala zaman zaman eğitim amaçlı Çin’e ve Avrupa ülkelerine gitmektedir.Ünlü sinema ve ses sanatçıları, iş adamlarına özel Taichi ve Jeet Kune Do eğitimi vermektedir.
2011 yılında ALMANYA ziyaretinde orada yasayan ve Jeet Kune DO Akademisi olan Sifu/Guro Gökhan Şener hoca ile tanıştı. Onu Türkiye’ye davet etti. Hocamız Seçkin Köknar her yıl Türkiye’ye seminer vermesi için kendisiyle anlaştı. Böylelikle Gökhan hocamızla çalışmalar başlamış oldu. Bu çalışmalar 3 yıl sürdü. Gökhan hocamızdan Seçkin hocamız ve Adnan Erzen hocamız Sifu derecesini elde ettiler.
Seçkin hocamız işlerinin yoğunluğu sebebiyle JKD eğitimine bir süre ara verdi. Bu sıra asistanı olan Adnan Erzen hocamıza eğitime devam etmesini JKD’yi Türkiye’de yaygınlaştırmak için ne gerekiyorsa yapmasını söyledi. Ona yetki verdi.Böylelikle Adnan hocamız  Seçkin Köknar’ın da desteğini alarak çalışmalara devam etti.
Almanya’ya Sifu/Guro Dan Inosanto’nun seminerine gitti. Seminer sonu Almanya’da 2 hafta kalarak Gökhan hocamızla çalışmalar yaptı. Bu süreç  3 yıl devam etti. Ayrıca 3 yıl İngiltere’ye Avrupanın en iyi JKD hocası olan Bob Breen ile çalıştı. Daha sonra Amerika’ya Dan Inosanto’nun akademisine 3 ay süreliğine gitti. Orada Inosanto’nun damadı olan ve JKD’de ikinci durumda olan  Ron Balicki ile anlaştı. Onunla çalışmaya karar verdi. Ondan Türkiye temsilciliği aldı.Onu her yıl seminer vermesi için Türkiye’ye davet etti. RON hoca bunu kabul etti. Bu çalışmalar da 6 yıldır Adnan hocamızın nezaretinde ve Seçkin hocamızın desteğiyle başarıyla devam etmektedir. Türkiye JKD’sini, Dan Inosanto’dan sonra yerine geçecek olan Ron Balicki ve hocamız Adnan Erzen eğitmektedir.
Hocamız ayrıca ülkemize her yıl Dünyaca ünlü Silat, MMA hocalarını getirmekte seminerler düzenlemektedir. Önümüzdeki yıl içinde MMA'da marka olan Eric Paulsen ile de seminer vermesi için anlaşmış bulunmaktadır. 2019 yılında Ron Balicki hocamız eşi ile birlikte ülkemize dört günlük kamp/seminer için gelmiştir ve bu JKD kampı, ilk olmasına rağmen pek çok Avrupa ülkesinden temsilcilerin katılımıyla uluslararası boyuta ulaşmıştır. Bu hepimiz için ve Türk sporu için çok sevindirici bir gelişmedir.
Dünya’da iki tip JKD çalışılmaktadır. Orijinal ve Konsept. Bruce Lee’nin filminde oynamış ve Bruce Lee’nin öğrencisi olan şu an 83 yaşındaki Dan İnosanto ve damadı Ron Balicki Konsept JKD temsilcileridir. Konsept, Orijinal JKD’yi de içinde barındırmaktadır. Orijinal ise sadece Bruce Lee’nin ölene kadar yapmış olduğu JKD programıdır.

0 yorum: